En grinnerkut kan användas till att knyta fast en lina till en tafs eller ett beteslås. Den kan även användas för att knyta fast linan direkt på betet. Ska man knyta fast lina på ett metspö är grinnerknuten det bästa alternativet.

Så här gör du:

Riktigt fint

Steg 1: Trä linan genom öglan och lägg linan i en S-kurva. Snurra sedan linändan 3 varv på det sättet bilden visar.

Riktigt fint

Steg 2: Ta sedan tag i linändan och dra åt försiktigt men bestämt. Var noga med att fukta linan med saliv eller vatten innan du drar åt för att förhindra att linan bränns sönder av friktionen som uppstår.

Riktigt fint

Steg 3: En knut har nu bildats på linan. Ta därefter tag i huvudlinan (den långa linan) och dra tills knuten åker ända in till öglan. Glöm inte bort att fukta linan igen innan du drar åt!

Riktigt fint

Steg 4: Nu är knuten nästan helt klar.

Riktigt fint

Steg 5: Klipp av linändan och spara ungefär en centimeter.

Nu är knuten helt klar. Svårare än så är det inte att göra en av de mest hållbara och användbara fiskeknutarna som finns!